Pozor! Náhubkový zákon platí i pro blogery

čtvrtek 2. duben 2009 09:12

Milí blogeři,
od 1. dubna platí tzv. "Náhubkový zákon", konkrétně zákon č. 52/2009 Sb, který zásadním způsobem ovlivní nejen novináře, ale také vás blogery a diskutující.

Jedná se o novelu trestního řádu, kterou poslanci omezili zveřejňování odposlechů. Zákon přijala sněmovna a prezident ho podepsal přes veto senátu a protesty vydavatelů a novinářských organizací u nás i v zahraničí. Omezení zveřejnění odposlechů je jen malá část toho, co zákon zakazuje. Závažnější je změna v informování o obětech trestných činů.

Zákon nedovoluje publikovat údaje, které umožňují zjistit totožnost poškozených, podezřelých, svědků, či jiných osob zúčastněných na trestním řízení, pokud informace nepodaly samy orgány činné v trestním řízení. Sankce zavedené zákonem jsou poměrně přísné, Úřad pro ochranu osobních údajů může udělit pokutu do výše 5.000.000,- Kč a v některých případech se může jednat o trestný čin se sazbou trestu odnětí svobody až 5 let.

Kontroverzními paragrafy se bude zabývat Ústavní soud, a je možné, že zákon zruší. Do té doby však musíme dodržovat následující zásady:

1. Je zakázáno bez písemného souhlasu zveřejňovat identifikační údaje o obětech trestných činů mladších 18-ti let a o všech obětech v zákoně vyjmenovaných trestných činů, ledaže by je uveřejnila Policie v rámci pátrání po těchto osobách. Prozatím bychom měli k zákonu přistupovat tak, že se vztahuje na všechny oběti trestných činů bez rozdílu (včetně dopravních nehod apod.). Pokud oběť zemře a z nějakého důvodu budete chtít publikovat její jméno a příjmení v plném rozsahu, je třeba získat souhlas od jejích nejbližších příbuzných a vždy se poradit s administrátory blogu.

2. U obětí proto nezveřejňujte jméno ani příjmení, ale pouze jejich iniciály (namísto „Jan Novák“ pouze „J.N.“)

3. Nesmí se zveřejňovat ani jiné údaje vedoucí k identifikaci poškozeného – zejména to dopadá na příjmení jeho příbuzných (pokud mají stejné příjmení). Tzn. je třeba namísto „Jana Nováková, manželka oběti“, uvádět maximálně „Jana N.“, manželka oběti.

4. Nepoužívejte fotografie obětí, nebo jen s rozostřeným obličejem či páskou přes oči.

5. Pokud to bude nezbytné, můžete v článku uvést, např. že „jméno poškozeného znám, ale kvůli zákonným omezením jej nemůžu zveřejnit.“

6. Je třeba dávat velký pozor na zveřejňování detailů o obětech zejména tam, kde šlo o děti a mladistvé nebo tam, kde šlo o ponižující trestné činy (znásilnění  atp.) – zejména pak tam, kde daný čin nebude asi znám ani lidem z nejbližšího okolí oběti.


Pokud si nebudete jistí, zeptejte se buď mě, nebo mé kolegyně Miluše Trefancové. My to zkonzultujeme s vedením redakce, popřípadě s právníkem. Věříme ale, že s tím nebudete mít problém.

S přispěním vedení redakce a právníků LN

Gabriela Lukáčová

Gabriela Lukáčová

Gabriela Lukáčová

Psát budete spíše vy, já jsem tu od toho, abych četla:-)

Kdo jsem? Nová administrátorka, která se bude starat o Vás i Vaše články. Pro server Lidovky.cz už pracuji nějaký ten rok a na práci s blogery se těším.

REPUTACE AUTORA:
0,00 (ADMIN)

Seznam rubrik

Tipy autora